Pěstujte si doma medvědí česnek!

Medvědí česnek patří k populárním jarním bylinkám, přísadám jarních jídel a brzkým zdrojům čerstvých vitamínů po dlouhé zimě. Jeho obliba a možnost podívat se na internet, kde zrovna roste, ale bohužel vedou společně k drancování lesa a projevům vandalismu. Můžeme se tedy omezit na ohleduplný sběr pár lístků, které sníme ten den čerstvé, nebo se pustit do pěstování doma a pak se v konzumaci nemusíme ničím omezovat.


Medvědí česnek v přírodě najdeme ve vlhčích a stinných částech listnatých nebo smíšených lesů, případně na podmáčených loukách. Většinou tvoří doslova koberce a tak se zdá být utržení pár lístků celkem zanedbatelné. Problém nastává v momentě, kdy se lidé rozhodnou se ke šťavnatějším listům brodit porostem, který se jim moc nelíbí, nebo začnou lesní porosty sklízet ve velkém s vidinou prodeje za peníze.

medvědí česnek listy

Takto vypadá medvědí česnek v lese nebo na mokré louce. Vytváří souvislé koberce na změklé půdě, která ovšem trpí, pokud se po ní šlape.

V domácích podmínkách naproti tomu může medvědí česnek růst prakticky bez jakékoliv péče a dařit se mu bude jako všem ostatním plevelům. Stačí místo ve stínu, třeba na severní straně domu, někde vedle stodoly, pod stromy nebo vedle živého plotu, kam byste stejně jiné byliny nebo květiny nemohli pro nedostatek přímého slunečního svitu zaset. Ani ti, kdo jsou omezeni jen na květináče na balkoně, nemusí o tu radost přijít. I ve dvanáctém patře se bude medvědímu česneku dařit a vám bude chutnat.

Jak zasadit nebo zaset medvědí česnek?

K dostání je ve formě semen, cibulek nebo celých sazenic a nevyjde draho. Semena zasadíme na podzim a dbáme na to, aby z nich vyrostly cibulky do trsů. Lépe se jim pak daří a odolávají vnějším vlivům. Stačí dostatek vláhy a hnojit není potřeba, první sklizeň můžeme čekat za rok a půl na jaře. Pokud místo semen zasadíme rovnou cibulky, děláme to opět na podzim a do trsů, opět nehnojíme a jen zaléváme a sklizeň je již za půl roku na jaře. Pokud se rozhodneme sázet rovnou sazeničky, na sklizeň si počkáme jej pár dní až týdnů.

Kdy se medvědí česnek sklízí?

medvědí česnek v lese

Jakmile medvědí česnek rozkvete, je se opravdu na co dívat. Pro šťavnaté listy to ale znamená konec a pro tentokrát už je nesklízejte.

Nejlepší sklizeň je v dubnu a květnu, jakmile ale bylina vykvete, je se sklizní konec, protože listy začnou vadnout a usychat. Pokud se přece jen rozhodnete si pár listů donést z lesa, dbejte prosím na několik zásad – nepošlapejte okolní rostliny, netrhejte listy tak, že poškodíte cibulky, ze kterých rostou, neberte si víc a než chcete sníst. Inzeráty toho typu, že někomu doma vadne pět kilo medvědího česneku a že ho rozdává zadarmo, už asi viděl na sociálních sítích každý.

medvědí česnek květ

Medvědí česnek vytváří typické kulovité květy, kterými ho poznáte od konvalinek (obrázek níže), které vytváří typické zvonečky, které rostou v klasech nad sebou. Na první pohled je ovšem vidět podobnost listů, která je tolik matoucí a nebezpečná.

konvalinka květ

Rovněž si také dávejte pozor na konvalinku, která je nezkušenému oku v lese od medvědího česneku k nerozeznání, roste zhruba ve stejných místech a stejnou dobu, a po požití je jedovatá.

Zajímá vás víc? Přečtěte si tento článek: https://www.ekitchenaid.cz/clanky/medvedi-cesnek-jedna-z-prvnich-bylin-jara

fotografie: pixabay.com, wikimedia commons